Skolavslutningen åk 6-9

Poyan och Elsa var årets värdpar, några i åk 8 sjöng och spelade. Diplom delades ut för högläsning och mattekluring. Rektor Christer höll tal om att ta vara på sina förmågor och våga misslyckas för att lyckas! Mihan och Emilie höll personliga och viktiga tal. Emilia spelade även vackert på flygeln och så sjöng hela 9:an en egen låt som Emil hjälpt till att komponera. Den blomstertid nu kommer fick som tradition avsluta skolåret men inleda sommarlovet. 

Under dagens skolavslutning delade rektor ut flera stidpendier till elever i åk 9.

Bästa betyg: 

Jonathan T (9a) & Emilie (9a)

 

Bästa utveckling med motiveringen:

Du har med vilja, styrka och ambition lyckats nå goda resultat i dina studier.

Maisam (9b), Zeinab (9a) & Suheib (9c)

 

 

Årets medmänniska med motiveringen:

Med ditt lugn och omhändertagande förhållningssätt sprider du positiv energi till människor i din närhet. 

Mihan (9a), Elsa (9a) & Anton (9b)

 

Åk 9 bjöd på avslutande sång till elever och lärare:

 

 

All lycka och en skön sommar önskar personalen på von Bahr!

 

10 juni 2015