Bibliotek Uppsala på besök i skolan.

I onsdags fick vi besök av två biblioteksguider från Bibliotek Uppsala. De informerade om vad man kan göra på bland annat Stadsbiblioteket, förutom att låna böcker och så hade de uppskattade tävlingar med böcker i vinstpotten.

Det var ett lyckat besök där Bibliotek Uppsala informerade om de olika aktiviteter som ordnas på bland annat Stadsbiblioteket.

Det informerades även om Bibliotekets läsfrämjande kampanj #jagläser, för att visa fler unga vägen till böckernas värld. Lokala profiler från bland annat idrotts- och musikvärlden medverkar i det läsfrämjande arbetet. 

Tävlingarna där bokvinster fanns i vinstpotten var riktigt uppskattat av eleverna.

Läs mer om Stadsbibliotekets aktiviteter för unga HÄR.

Läs mer om Gränbystadens bibliotek HÄR.

 

18 mars 2022